Collection: Universal & Base Soils
Explore our range and find what you need for your next project.
View all products ↓
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
GREEN24
Foliage & Houseplant Compost
10 litres
No reviews yetReady-to-use potting mix for foliage plants in pots and containers.
€8,95
€0,90 / l
-
-
GREEN24
Peat-free Vegetable Compost
10 litres
No reviews yetPeat-free, pre-fertilised mix for vegetables in open ground, greenhouses and pots.
Volume discount€8,95
€0,90 / l
-
GREEN24
Lawn Soil
10 litres
No reviews yetFine seedbed mix for bare lawn patches, overseeding and establishing small lawns.
€7,95
€0,80 / l
-
GREEN24
Container Plant Compost
10 litres
No reviews yetReady-to-use potting mix for suitable balcony and patio plants.
€8,90
€0,89 / l
-
GREEN24
Compost for Balcony & Flowering Plants
5 litres · 10 litres
No reviews yetPotting mix for balcony and flowering plants such as pelargoniums, petunias and begonias.
-
GREEN24
Expanded Clay 4–8 mm
5 litres · 10 litres
4.86/5 · 7 reviewsCrushed expanded clay for suitable indoor plants grown in granules.
-
GREEN24
Fruit Plant Compost
10 litres
5.0/5 · 2 reviewsGrowing mix for fruit and nut trees, columnar fruit and trained fruit in pots and open ground.
€8,95
€0,90 / l
-
GREEN24
Tree & Shrub Compost
10 litres
No reviews yetReady-to-use growing mix for trees and shrubs in containers and open ground.
€8,90
€0,89 / l

















